środa, 29 lipca 2020

RĘKA NA ŚCIANIE - MAUREEN JOHNSON

Truly Devious
Nieodgadniony || Znikający stopień || Ręka na ścianie

Wydawnictwo: PORADNIA K
Data wydania: lipiec 2020
Liczba stron: 392
Moja bardzo subiektywna ocena: 8/10

***

"Ręka na ścianie" to już trzecia i ostatnia części serii o nastoletniej Stevie. Wszystkie wątki zostają tutaj zamknięte, a sprawy wyjaśnione.

A więc po raz trzeci wracamy do Akademii Ellinghama, gdzie spotykamy Stevie, która uwielbia rozwiązywać zagadki kryminalne, i jej przyjaciół. Dziewczyna postawiła sobie za cel rozwiązanie zagadki stulecia - zaginięcia malutkiej Alice i śmierci jej matki Iris. To zbrodnie sprzed lat. Jednak i teraz dochodzi do "dziwnych" wypadków, które dla Stevie nie wydają się jedynie nieszczęśliwymi. Coraz bardziej jest zatem przekonana, że są to morderstwa i co istotne, że są one powiązane z wydarzeniami sprzed wielu lat. Niestety same przypuszczenia nie wystarczą, aby przekazać je policji, trzeba zdobyć odpowiednie dowody i argumenty, aby przekonać odpowiednie ograny ścigania.

"Ręka na ścianie", jak i cała seria "Truly Devious", utrzymana jest na podobnym poziomie i w podobnym klimacie. Ja zdecydowanie polecam czytanie tej serii w kolejności. Wszystkie bowiem części są ze sobą ściśle połączone i pełne istotnych szczegółów, które są ważne dla zrozumienia całości. A trzecia część jest niejako wisienką na torcie, gdzie wszystkie wątki zostają zakończone.

Kolejne rozdziały dotyczą na przemian teraźniejszości i przeszłości. To bardzo ciekawy zabieg, zwłaszcza jak na wydarzenia z teraźniejszości wpływają te, które zdarzyły się lata temu. Poza tym krok za krokiem możemy poznać wydarzenia oraz połączyć je w zgrabną i zaskakującą całość. Stevie prowadzi swoje śledztwo niczym Agatha Christie, czego idealnym przykładem jest scena kulminacyjna, gdzie wszyscy zostali zgromadzeni w jednym miejscu, a detektyw odkrywa wszystkie karty zagadki.

Seria ta dedykowana jest w szczególności młodzieży ze względu na nastoletnie problemy w niej poruszane, jednak wydaje mi się, że i dorośli czytelnicy mogą wybornie bawić się przy jej lekturze. W mojej ocenie jest to naprawdę ciekawy, zgrabny kryminał z ciekawie poprowadzoną zagadką, który skupia czytelnika od samego początku do samego końca.

***

Wybrane cytaty: 

Ułóż to w myślach i przelej na papier. Ogarnij. Pisz, co zapamiętałaś. Notuj wrażenia, bo pamięć je zniekształci i, nim się obejrzysz, w głowie zostanie mętlik.


Za możliwość przeczytania książki dziękuję Wydawnictwu PORADNIA K :)18 komentarzy:

 1. Nie znam tej serii, ale to się zmieni. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Cała ta seria wydaje się godna zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Naprawdę całkiem niezle kryminały, szczególnie dla młodzieży!

   Usuń
 3. Super, że seria trzyma poziom przez wszystkie trzy tomy. Mnie bardzo wpadły w oko okładki. Proste, ale jednocześnie wyraziste, wpadające w oko. I utrzymane w jednej konwencji graficznej, jedynie ze zmianą kolorystyki. Bardzo fajne. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszytskie te trzy książki wydane są naprawdę świetnie, nie tylko pod względem szaty graficznej, ale i redakcyjnej (np żadnych literówek)

   Usuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o tej serii, ale jeśli nadarzy się okazja, to z chęcią się z nią zapoznam :)

  OdpowiedzUsuń
 5. zgadzam się, to bardzo zgrabna seria, i intryga dobrze się rozwija, rozwiązanie też nie jest banalne. Zdecydowanie polecam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Czytałam pierwszy tom, reszty nie miałam okazji :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To trzeba czym prędzej nadrobić! Wszystkie trzy stanowią integralną całość!

   Usuń
 7. Cykl zbiera rewelacyjne recenzje

  OdpowiedzUsuń
 8. Cieszę się, że mamy podobne zdanie co do tej trylogii :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:) Zapraszam zatem do dyskusji:)