wtorek, 11 lipca 2017

GRZECH ANIOŁÓW - CHARLOTTE LINK

Wydawnictwo:SONIA DRAGA
Data wydania: październik 2010
Liczba stron:304
Moja bardzo subiektywna ocena: 7/10

***
Charlotte Link to wszędzie wychwalana autorka kryminałów z bogatym tłem obyczajowym. Dlatego i ja postanowiłam sprawdzić czy przypadnie i moim gustom czytelniczym. Bardzo chciałabym znaleźć kolejną autorkę, na książki której będę czekać z niecierpliwością, a z ogromną chęcią przeczytam książki już wydane. Mam nadzieje, że tak będzie w tym przypadku. Lekturę czyta się szybko i sprawnie. Mamy kilka na początku niezależnych wątków, które z czasem zaczynają się łączyć. Wraz z upływem kartek zaczynamy poznawać przeszłość naszych bohaterów i odkrywać tajemnice. Jedną z rzeczy jakie nie podobały mi się w książce, to ogólny jej klimat – smutny, nostalgiczny, troszkę depresyjny, w którym czuć zbliżającą się tragedię... Ten klimat niestety trwa do końca i zakończenie jest w również bardzo, ale to bardzo depresyjne. Nie podobała mi się też inna rzecz: autorka zbudowała książkę na założeniu zamiany bliźniaków. I to, że bohaterowie nie wiedzieli o zamianie, to ok. Ale czemu sam narrator zamienia imiona?! Tutaj czytelnik w bardzo świadomy sposób zostaje wprowadzony w błąd i najzwyczajniej zmylony. Książka niesie też poniekąd pewne przesłanie. Powinniśmy bowiem zwracać uwagę co mówimy i robimy w towarzystwie naszych dzieci, bo to wszystko co dzieje się w domu jak one są małe, wpływa w znaczący sposób na to jakimi ludźmi będą nasze pociechy. Ogólnie rzecz biorąc mam bardzo mieszane uczucia co do pióra Charlotte Link. Może dlatego, że wszędzie jest wychwalana i polecana, co spowodowało wygórowane oczekiwania. Ale „Grzech aniołów” ma swoje zalety, nie jest złą książką. Dlatego na pewno spróbuję sięgnąć po inną książkę, żeby zweryfikować swoją ocenę i finalnie przekonać się lub nie do samej autorki.

Mamy Janet, kobietę czterdziestoparoletnią, która wyjeżdża do Anglii. Jednak na miejscu nie udaje się w umówione wcześniej miejsce, a odwiedza Andrew, swojego przyjaciela sprzed lat, z którym spędziła niegdyś najszczęśliwsze chwile życia. Andrew w młodości rozkochał w sobie naiwną Janet, ale niestety ciągle ją zdradzał z innymi kobietami i doprowadził do tego, że dziewczyna go zostawiła. A gdy wreszcie zrozumiał swój błąd i chciał ją odzyskać, okazało się, że była już zamężna i w zaawansowanej ciąży. Janet odwiedza Andrew i po kilku dniach oświadcza mu, że chce z nim zostać, a z mężem jest w stanie się rozwieść. Kiedy jednak dowiaduje się, co dzieje się z jej synami, natychmiast wpada w panikę i rusza do Francji.
Jest mąż Janet Phillipe, który próbuje dodzwonić się do żony, sam został z jednym z synów bliźniaków Mario. A w związku z całą sytuacją czuje się ogromnie samotny i zdaje sobie sprawę, że został zostawiony przez żonę.
Jest Mario, jeden z bliźniaków, który poznaje ojca swojej dziewczyny Tiny i próbuje go przekonać do siebie. Następnie razem z Tiną wyjeżdżają do ich domku we Francji. Jednak pobyt tam nie należy do zbyt udanych. Mario nie do końca ufa dziewczynie, wydaje mu się ona podejrzana, bo jak najszybciej chce z nim wylądować w łóżku i cały czas go prowokuje. W pewnym momencie Mario wręcz porywa Tinę do rodzinnej chaty gdzieś na odludziu.
W końcu jest i drugi brat Maximilian, który właśnie za 8 tygodni ma opuścić zakład psychiatryczny, jednak nie za bardzo ma się gdzie podziać, bo w domu nie chce go ojciec, a on sam nie ma swojego kąta na tym świecie. Jednak tuż przed zwolnieniem z zakładu, chłopak ma jakieś dziwne przeczucie, które jest na tyle silne, że każe mu, pomimo idących za tym poważnych konsekwencji, uciec z zakładu psychiatrycznego i jechać do brata bliźniaka. Tam go odnajduje i próbuje uwolnić Tinę z rąk brata.

12 komentarzy:

 1. Ta książka chyba nie jest dla mnie :/ Ale może kiedyś zmienię zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja spróbuje jeszcze raz z innym tytułem tej autorki, może bardziej "zaiskrzy":)

   Usuń
 2. Autorka jest na mojej liście, ale do tej pory nie udało mi się z nią spotkać. Wydaje mi się, że skuszę się jednak na inny tytuł niż "Grzech aniołów" - tutaj jakoś nie poczułam zafascynowania i silnej chęci, by poznać tę historię :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja też spróbuję jeszcze z inną książką, ale tym razem postaram się nie wybierać na chybił trafił:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jakoś średnio przekonuje mnie ten konkretny tytuł, ale dam szansę autorce, ponieważ już od dawna mnie ona ciekawi :) Tylko wybiorę coś innego ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam w zeszłe wakacje, lubię twórczość autorki, a ta historia w ogóle przypadła mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak dla mnie ta historia zła nie była, choć do przeczytania chyba tylko raz...

   Usuń
 6. Nie czytałam niczego, co powstało spod pióra tej autorki. Jakoś nigdy nie mogłam się do niej przekonać, chociaż wiele osób ją poleca.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego właśnie chciałam sama zobaczyć. U mnie w pracy koleżanka przeczytała wszystkie te powieści po kolei! I każda jej się ogromnie podobała!

   Usuń
 7. Uwielbiam twórczość tej Pani i na pewno nie odmówię także tej książce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja zamówię sobie kolejną książkę w bibliotece za jakiś czas. Minie chwilka, pewnie nabiorę chęci i z nową energią i spojrzeniem sięgnę po kolejny tytuł:)

   Usuń

Dziękuję za odwiedziny i będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:) Zapraszam zatem do dyskusji:)