sobota, 19 lipca 2025

OCZY MONY - THOMAS SCHLESSER

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie 
Data wydania: kwiecień 2024
Liczba stron: 464
Moja bardzo subiektywna ocena: 10/10 


***

Mona ma 10 lat i właśnie okazało się, że jest duże ryzyko, że może stracić wzrok. Jej dziadek Henry wpada na pomysł i każdą środę Mona z dziadkiem idą do muzeum oglądać jeden obraz. Dziadek chce jej pokazać piękno zanim dziewczyna straci wzrok. I tak odwiedzają 3 największe muzea Luwr, Orsay i Pompidou i podziwiają dzieła największych artystów naszych czasów. 

Każdy rozdział dedykowany jest jednemu dziełu sztuki. Poznajemy tu nie tylko wizualną stronę obrazu czy rzeźby, ale czasem i historię obrazu czy artysty. Dziadek opowiada Monie czemu akurat to dzieło zostało wyróżnione i czym zasłużyło na to, że jest w jednym z najsłynniejszych muzeów na świecie.

To wspaniała historia, która dużo może nas nauczyć. Ja, jak się okazało z wielu rzeczy, nie zdawałam sobie sprawy. To fascynujące jak bardzo życie wpływa na sztukę i odwrotnie. Każde dzieło nam o czymś mówi, jest historią z życia artysty i całkowicie zmieniamy zdanie, gdy dowiadujemy się w jakich okolicznościach i po co powstało... Czasem jest efektem zachwytu nad czymś, ale czasem jest formą buntu, albo wypowiedzeniem swojego zdania na jakiś temat. Poza tym jest tu mnóstwo ciekawostek, faktów i historii, o których ja nie miałam pojęcia!

Forma rozmowy Mony z dziadkiem sprawia, że ta opowieść intryguje, ciekawi i nas wciąga. Sami stawiamy pytania, szukamy odpowiedzi, główkujemy.

Wspaniała, melancholijna opowieść, dzięki której odbywamy fascynującą podróż po miejscach i czasach nam odległych. Co więcej: od teraz te obrazy nabrały dla mnie zdecydowanie innych barw i całkowicie zmieniły moje ich postrzeganie. Tej książki nie czyta się szybko, trzeba przy niej zwolnić i sobie ją "dawkować". Ale to jedna z tych książek, które zmieniają coś w człowieku i jego postrzeganiu w tym przypadku sztuki.

***

Dedykacja: 

Wszystkim babciom i dziadkom na świecie 

***

Cytaty:

- Przestań przepraszać za każdym razem, gdy wydaje ci się, że twoje odczucia nie pokrywają się z tym, czego inni od ciebie oczekują. 

Gdy naiwnie pojmujemy historię sztuki, wierzymy, że twórczość dąży do dostarczania nam wyłącznie pięknych rzeczy. Ale to nie prawda: malarstwo, rzeźba, fotografia, literatura, muzyka i teatr poruszają najgłębsze warstwy naszego jestestwa i wyostrzają je, również nasze lęki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny i będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:) Zapraszam zatem do dyskusji:)