niedziela, 20 czerwca 2021

KURIER Z TOLEDO - WOJCIECH DUTKA

Antoni Mokrzycki
Kurier z Toledo || Kurier z Teheranu || Kurier z Tivoli

Wydawnictwo: Lira
Data wydania: wrzesień 2019
Liczba stron: 352
Moja bardzo subiektywna ocena: 7/10

***

Jest rok 1936, Warszawa. Poznajemy hrabiego Antoniego Mokrzyckiego, polskiego dyplomatę, który zostaje wysłany do Hiszpanii, gdzie wybucha wojna domowa. W Polsce zostawia swoją narzeczoną, z którą jest tylko "z rozsądku" oraz kochankę, która jako jedyna go rozumie. W Hiszpanii za to poznaje Teo - młodego chłopaka, a ten jest jest kurierem anarchistów. Relacja Teo i Mokrzyckiego zaczyna przybierać na sile, a z czasem stawia przed nimi konieczność podjęcia tych najważniejszych decyzji.

"Kurier z Toledo" to przede wszystkim książka o konflikcie w Hiszpanii. Autor Wojciech Dutka to historyk i dzięki temu bardzo przyjemny i dostępny sposób przybliżył czytelnikowi wydarzenia tamtego okresu. Dla mnie to była najciekawsza część tej historii i na pewno dużo z tych wiadomości zapamiętam na dużej. Lubię takie zbeletryzowane powieści oparte w czasach prawdziwej historii, w której osadzeni są bohaterowie. Mokrzycki spotka na przykład wielkie postacie historyczne: Ernesta Hemingwaya, Federico Garcię Lorkę, Simone Weil czy Pablo Nerudę. Dzięki temu w przystępny sposób poznajemy nieco historii, a to zawsze niesie za sobą wartość dodaną:)

Natomiast duże wątpliwości mam do głównego bohatera Antoniego Mokrzyckiego. Jak on mnie denerwował! Przede wszystkim nie rozumiałam jego wyborów i motywów działania. To co myślał irytowało mnie do granic możliwości i trudno mi było z tego powodu zrozumieć kolejne kroki jego postępowania. Ach, dawno żaden bohater tak na mnie nie zadziałał.

"Kurier z Toledo" to pierwszy tom serii. Ja niestety mam dylemat z jej oceną, bo z jednej strony bardzo podobała mi się strona dotyczą wydarzeń historycznych, na tle których oparta była fabuła, ale z drugiej strony Antoni Mokrzycki nie został moim ulubieńcem:P I pewnie sięgnę po drugi tom, bo jestem ciekawa co stanie się dalej z hrabią Mokrzyckim, a ciekawość u mnie najczęściej wygrywa:)

13 komentarzy:

 1. To chyba najważniejsze, że lektura Cię zaciekawiła. Ja póki co nie mam w planach tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 2. Szkoda, że główny bohater taki irytujący. Ja mimo wszystko jestem ciekawa tej historii. Ciekawostki historyczne zawsze są u mnie w cenie, a do tego tutaj przewija się z tego co piszesz cała plejada ciekawych postaci. Myślę, że prędzej czy później przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie dla mnie to ta historia uratowała tą powieść 😊

   Usuń
 3. Nie będę czytała tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oby kolekny tom wypadł lepiej, zwłaszcza jeśli chodzi o głównego bohatera 😉

  OdpowiedzUsuń
 5. Poczekam na Twoją recenzję drugiego tomu - wtedy być może sięgnę po pierwszy. Pozdrawiam serdecznie :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To dopiero za jakiś czas, muszę nabrać cierpliwości do głównego bohatera😊

   Usuń
 6. Ja właśnie czytam "Kuriera z Teheranu", czyli wychodzi na to, że zaczęłam od drugiego tomu. Jestem bardzo zadowolona i kiedyś przeczytam też i "Kuriera z Toledo". Na pewno :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to drugi tom! Ja muszę poczekać chwilkę,aż nabiorę więcej cierpliwości do Mokrzyckiego😋

   Usuń
 7. Nie znam jeszcze Autora, ale po Twojej recenzji chyba warto spróbować się zmierzyć z jego piórem ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny i będzie mi bardzo miło jeśli zostawisz po sobie ślad w postaci komentarza:) Zapraszam zatem do dyskusji:)